شورای گفت وگو به تأمین منابع پایدار برای حفاظت از نواحی صنعتی ورود کند

به گزارش وبلاگ ریبن سبز، به منظور آنالیز مسائل و تبیین قوانین و مقررات و بعلاوه حل بعضی مسائل واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی استان مرکزی، رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق اراک با مدیرعامل و هیات مدیره شرکت شهرک های صنعتی این استان ملاقات و گفت وگو کردند.

شورای گفت وگو به تأمین منابع پایدار برای حفاظت از نواحی صنعتی ورود کند

رئیس اتاق اراک در این جلسه گفت: شرکت دولتی شهرک های صنعتی از دیدگاه فعالان اقتصادی یک شرکت دولتی و خصوصی است و از نظر اتاق جنبه خصوصی این مجموعه بر ماهیت دولتی آن می چربد. این به معنای آن است که خصوصی ها شرکت شهرک های صنعتی را از جنس خود می بینند و با آن احساس قرابت دارند.

ناصر بیکی اضافه نمود: درواقع شرکت شهرک های صنعتی ایجاد شده تا فرایند امور فراورینمایندگان را تسهیل، تسریع و مانع زدایی کند و موضوعات مختلف شرکت های هم جوار و همسایه همانند مسائل زیست محیطی، خدماتی و ... را به صورت یکجا تجمیع و حل فصل کند.

بیکی اظهار کرد: اینکه شرکت شهرک های صنعتی با تأمین زیرساخت ها، معابر، جداول، امکانات رفاهی و خدماتی و امثالهم می کوشد راستا فراوری را برای فعالان این حوزه هموار سازد نباید دست کم گرفته یا نادیده انگاشته شود چراکه اگر واحدهای صنعتی، خود مجبور به فراهم آوردن این امکانات بودند هزینه های هنگفتی بر آنان تحمیل می شد.

او اضافه نمود: این در حالی است که شرکت شهرک های صنعتی برای تأمین این زیرساخت ها و تجهیزات با پیمانکارانی انعقاد قرارداد می نماید که با کمترین هزینه ممکن، بایستی کاری با کیفیت و قابل قبول ارائه دهند و این از مزایای وجودی این مجموعه است.

رئیس اتاق اراک گفت: بی تردید با این حجم از خدمات رسانی شرکت شهرک های صنعتی ضرورت دارد وزارت صمت و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران حمایت های بودجه ای بیشتری از این شرکت ها داشته باشند و آن را دست خالی رها ننمایند.

او اظهار کرد: بخش خصوصی در تمام بحران های کشور نظیر دوران جنگ، سازندگی پس از جنگ، تحریم های دنباله دار که هر روز سخت تر شد، دوران شیوع بیماری کرونا و...، همواره با چنگ و دندان داشته های خود را حفظ نموده و میدان فراوری را ترک ننموده است، حتی اگر در برخی مواقع ناچار به فراوری با ظرفیت بسیار پایین تر از ظرفیت اسمی خود شده است.

بیکی اعلام نمود: مسئله ای که واحدهای صنعتی مستقر در شهرک ها با آن روبرو هستند بیشتر مربوط به بعد از واگذاری زمین است.

او ادامه داد: گاهی اتفاق می افتد که صنعتگران در هنگام عقد قرارداد با شرکت شهرک های صنعتی جهت دریافت زمین و امکانات، به مفاد آن توجهی نمی نمایند یا در این زمینه بی تجربه هستند که این مشکل به صنعتگران برمی شود و می طلبد متقاضیان خصوصی توجه بیشتری به این موارد داشته باشند، اما از سوی دیگر، گاه نیز مشاهده می شود که شرکت شهرک ها با علم به محدودیت ها و تنگناهای یک شهرک، بیشتر از ظرفیت و امکانات موجود آن شهرک یا ناحیه صنعتی، اقدام به واگذاری می نماید و این امر منجر به بروز مسائل و معضلات بزرگی می شود که شرکت های خدماتی مستقر در شهرک ها که وظیفه خدمات رسانی به واحدهای فعال در شهرک های صنعتی را بر عهده دارند قادر به پاسخگویی مناسب به مطالبات واحدهای صنعتی نیستند.

رئیس اتاق اراک با اشاره به کمبودها و مسائل اقتصادی فراورینمایندگان گفت: در این میان پرداخت هزینه های مختلف و دریافت خدمات نیز برای این بخش تبدیل به چالش های مضاعف می شود تا جایی که حتی امکان پرداخت شارژ هم ندارند.

بیکی توضیح داد: از مسائلی که به شکل کلان در همه بخش های کشور فراوان به چشم می خورد این است که در مکان یابی ها ضعف داریم به این شکل که بسیاری از مجموعه ها از موقعیت سنجی و مکان سنجی مناسب برخوردار نیستند و از همین رو به محض آغاز به فعالیت، مسائل یک به یک خود را نمایان و بخش های مختلف را گرفتار می نمایند. این موضوع در مراکز آموزشی، صنعتی و ... مصداق های زیادی دارد که بر این کاستی و ایراد صحه می گذارد.

او تأکید کرد: مطلوب است شهرک هایی که ازاین پس به جرگه شهرک های صنعتی می پیوندند به زیرساخت های کافی مجهز باشند و از تأمین منابع پایدار برخوردار شوند.

بیکی گفت: موضوع اهمیت تأمین منابع پایدار برای حفاظت بهتر از شهرک ها و نواحی صنعتی موجود از موضوعاتی است که باید در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سطح ملی طرح و پیگیری شود.

وی اضافه نمود: آنالیز استقرار صحیح و بجای واحدهای آب بر هم در نواحی مذکور هم از مطالبی است که انتظار می رود شرکت شهرک های صنعتی با جدیت آن را دنبال کند و بی تردید کارشناسان این مجموعه زمانی که درخواست دریافت زمین را آنالیز می نمایند بر اساس نوع فعالیت آن به خوبی می توانند از مقدار آب مورد احتیاج واحد صنعتی آگاهی یابند.

رئیس اتاق اراک توضیح داد: اگر هریک از ما در جایگاه قانونی و اجتماعی خود، وجدان کاری و مسئولیت پذیری را نصب العین قرار دهیم و سفارش ها و توصیه های غیرمنطقی را نپذیریم و در مقابل آن مقاومت کنیم بی شک می توانیم به توسعه و ارتقای وضع موجود امید داشته باشیم.

او تأکید کرد: رویکرد اتاق حمایت از بخش خصوصی است و در حد و مقدار توان و بضاعت خود در این راه حرکت می نماید.

رئیس اتاق اراک با اشاره به شرایط نامناسب شهرک هایی نظیر شهرک صنعتی ایبک آباد گفت: این شهرک ظرفیت پذیرش و استقرار واحدهای نو و بیشتر از تعداد کنونی را ندارد و درخواست داریم شرکت شهرک های صنعتی از واگذاری مجدد خودداری کند.

بیکی شرح داد: شاید مقررات اجازه واگذاری بیشتر به متقاضیان را به شرکت شهرک های صنعتی بدهد اما واقعیت این اجازه را نمی دهد. به این معنا که کشش و ظرفیت برخی شهرک ها به حد اشباع رسیده است و این موضوع به ویژه برای واحدهای صنعتی آب بر باید موردتوجه قرار گیرد.

رئیس اتاق اراک در بخش دیگری از این جلسه ابراز داشت: ما به محدودیت های قانونی شرکت شهرک های صنعتی واقفیم و وضع فعلی را درک می کنیم اما انتظار داریم شرکت شهرک های استان نیز شرایط سخت فراورینمایندگان بخش خصوصی را درک کند.

او اضافه نمود: شرکت شهرک های صنعتی نیز مانند بخش خصوصی به نوآوری احتیاج دارد و به همین دلیل ایجاد تعدادی شهرک صنعتی نو در مکان های مناسب ضروری است تا در مدت زمان طولانی جوابگوی احتیاجهای بخش خصوصی باشد.

بیکی خاطرنشان ساخت: این تصور که بشود با حفظ وضع موجود رو به رشد و رونق حرکت کنیم غیرواقع بینانه است و مسلم است که در برخی از شهرک ها امکان استقرار بیشتر صنایع نیست.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "شورای گفت وگو به تأمین منابع پایدار برای حفاظت از نواحی صنعتی ورود کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای گفت وگو به تأمین منابع پایدار برای حفاظت از نواحی صنعتی ورود کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید